sobota, 31 maja 2014

Lasagne verde

Tym razem przepis na proste i szybkie danie obiadowe w wersji wege. Jak to często bywa przy makaronach, dodałam to, co było pod ręką. Daje to oczywiście możliwość wymiany jednych składników na inne pod warunkiem zachowania balansu smaków i konsystencji.

- makaron lasagne w ilości zależnej od wielkości formy, jedno opakowanie na pewno wystarczy, a pewnie jeszcze zostanie
- mrożony/ świeży szpinak w liściach - 500 g
- 3 - 4 ząbki czosnku
- 3 cukinie
- tymianek
- sól, pieprz
- oliwa z oliwek

Na początek trzeba przygotować dwa farsze. Na jednej patelni podsmażamy szpinak z czosnkiem, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Opcjonalnie można dodać śmietanę albo ser typu feta.

Drugi farsz to cukinia z tymiankiem. Obraną i pokrojoną cukinię należy podsmażyć z tymiankiem (polecam ten cytrynowy - niesamowity aromat i smak), a następnie zblendować.

Dalej to już z górki. W formie do zapiekania układamy warstwami makaron, farsz cukiniowy, makaron, farsz szpinakowy, makaron, farsz cukiniowy. Pieczemy 30 - 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

Uwaga. Całość można polać sosem beszamelowym, zetrzeć na górę ser i na inne sposoby dodać daniu kaloryczności. Można, ale ja cenię ten konkretny przepis za lekkość, która przy makaronach nie jest łatwa do uzyskania.


poniedziałek, 26 maja 2014

Wieprzowe roladki z ziołami, pieczonymi ziemniakami i sałatką z cukinii

To danie jest alternatywą dla tradycyjnych zrazów wołowych, za którymi przepadam, jednak odmiana zawsze się przyda.

- mięso wieprzowe bez kości, najlepiej od razu podzielone jak na kotlety schabowe
- serek śmietankowy (np. almette, turek lub inny)
- świeża bazylia i tymianek
- kilka suszonych grzybów (namoczonych poprzedniego dnia)
- sól, pieprz, papryka w proszku
- ziemniaki
- cukinia
- cytryna
- oliwa z oliwek

Mięso umyć, osuszyć i rozbić dość cienko. Każdy płat posypać świeżo zmielonym pieprzem i odrobiną soli, wysmarować serkiem a na nim ułożyć listki bazylii i gałązki tymianku.

Zwinąć ciasno mięso jak rolady i przytrzymać wykałaczkami, można również nicią, ale radzę bawełnianą i bezbarwną:)
Rolady osmażyć na odrobinie oliwy z każdej strony aż będą rumiane. Dodać namoczone grzyby razem z wodą, w której się moczyły. Doprawić solą, pieprzem i papryką i dusić pod przykryciem aż grzyby zmiękną a mięso będzie na tyle miękkie, że będzie się prawie rozpadać. Jeżeli w trakcie duszenia zabraknie płynu, można podlać gorącą wodą z czajnika albo bulionem jeżeli jest na stanie.

W czasie duszenia mięsa obgotować ziemniaki w mundurkach na półmiękko. Następnie przekroić na połówki, przełożyć do naczynia żaroodpornego wysmarowanego oliwą. Obsypać solą, świeżo zmielonym pieprzem i ewentualnie ulubionymi ziołami i wstawić do piekarnika nagrzanego na ok 180-200 stopni.

Sałatkę z cukinii przygotowuje się najszybciej i jest odkryciem mojej Mamy. U Niej jadłam ją po raz pierwszy. Umyć i obrać cukinię ze skórki. Obieraczką dalej ścinać cienkie warstwy cukinii tak, aby powstały zielone taśmy. Nasion już nie używać bo bywają gorzkie. Cukinię wymieszać pół na pół z oliwą z oliwek i sokiem z cytryny. Doprawić solą i pieprzem, odstawić na kilka chwil, żeby smaki się przegryzły.

Smacznego!


czwartek, 22 maja 2014

Tarta na cieście serowym z szynką parmeńską

"Zrobiłaś najlepszą tartę na świecie. Jestem pod wrażeniem!" Jeśli chcecie przeczytać takiego smsa od męża, który właśnie je drugie śniadanie w pracy, to jest przepis dla Was :) może to nijak ma się do gender/równouprawnienia/czegokolwiek, ale tak, to ja gotuję w domu. Chociaż muszę oddać sprawiedliwość i podkreślić, że M. też potrafi. Przepis znaleziony ponownie w "Palce Lizać".

P.S. Ta tarta smakowała najbardziej na Restaurant Day. Już teraz możecie ją przygotować sami! :) 

Ciasto:
- 150 g zimnego masła
- 150 g żółtego sera w kostce
- szklanka mąki
- pieprz, sól
- żółtko w zapasie

Masło i ser ścieramy na grubych oczkach tarki, dodajemy mąkę, sól i pieprz. Jeżeli ciasto nie chce się zagnieść dodajemy żółtko. Ciastem wykładamy formę/foremki i wkładamy do lodówki na 20 minut. Po tym czasie pieczemy ciasto w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 10 minut.

Nadzienie:
- 100 g sera pleśniowego
- około 300 g jabłek
- 6 plastrów szynki parmeńskiej
- szałwia
- ciemne winogrona

Na upieczony spód układamy warstwami: ser pleśniowy, jabłka starte na dużych oczkach na tarce, posiekaną szałwię, szynkę i połówki winogron (lepiej usunąć pestki). Zapiekamy kwadrans. Dekorujemy listkami szałwii i pokruszonym serem pleśniowym.


niedziela, 18 maja 2014

Restaurant Day - relacja i podsumowanie

W sobotę pierwszy raz brałyśmy udział w kolejnej odsłonie Restaurant Day w Poznaniu. Kto był, ten wie, że było ekstra. Kto nie był, pewnie przestraszył się pogody, a szkoda. Impreza rozkręciła się na zapleczu osłoniętym od deszczu i wiatru. Poniżej linki do relacji z imprezy oraz zdjęcia. Jedno jest pewne - to nie był nasz ostatni raz na Restaurant Day. Prosimy o uwagi odnośnie menu, napiszcie co smakowało i co warto powtórzyć ;)

http://poznan.naszemiasto.pl/galeria/zdjecia/restaurant-day-poznan-2014-smakowitosci-w-kontenerart,2275014,galeria,t,id,tm.html#material-artykul

http://www.codziennypoznan.pl/restaurant-day-deszczowo-i-smacznie,12422,2,akt.html#.U3ednZyuP-t 

Ostatnie przygotowania

Tarta z chorizo, zielonym groszkiem i fetą

Weki c.d.

Weki

Podobno była dobra ;)


Ożywiona dyskusja

Ciąg dalszy dyskusji :)

Jedna z pierwszych klientek

czwartek, 15 maja 2014

Restaurant Day w sobotę, 17.05. ZAPRASZAMY!

Z przyjemnością zawiadamiamy, że bierzemy udział w majowym poznańskim Restaurant Day. W najbliższą sobotę, tj. 17 maja otwieramy jednodniową restaurację i mamy nadzieję na przybycie licznych gości.

Nasza restauracja "To cook together" będzie otwarta od 12 .00 do 17.00 i będzie nas można znaleźć w Kontener Art na miejskiej plaży przy Warcie.

Zapraszamy serdecznie.

Na zachętę prezentujemy nasze sobotnie menu:)



wtorek, 13 maja 2014

Tarta z kozim serem i rukolą

Jedno z moich ulubionych połączeń na surowo, dziś w wersji na ciepło. Rukola i ser kozi, no i co tu dużo pisać...Pyszności. Dla tych, którzy nie przepadają za ostrym orzechowym smakiem rukoli i aromatem sera koziego na surowo, zapieczenie ich na tarcie może stanowić rozwiązanie i przekonać do tych smaków, bo pod wpływem ciepła i dodatków aromaty łagodnieją. Ale mogę być nieobiektywna... Przepis pojawił się w magazynie Palce Lizać.


Ciasto:
- 200 g mąki
-100 g masła
- jajko
- sól

Nadzienie:
- 100 g rukoli
- 150 g sera koziego
- 3 jajka
- 100 ml śmietany 18 %
- gałka muszkatołowa, sól, pieprz biały

Zimne masło siekamy z mąką, dodajemy jajko i sól i zagniatamy ciasto, które chłodzimy w lodówce przez 20 minut. Zimnym ciastem wykładamy formę/foremki do tarty i pieczemy przez kwadrans w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. W tym czasie śmietanę łączymy z jajkami, doprawiamy pamiętając, że kozi ser jest dość słony. So masy śmietanowo - jajecznej dodajemy posiekaną rukolę (bez twardych ogonków). Na podpieczone spody wykładamy masę z rukolą i układamy kawałki sera. Całość zapiekamy jeszcze przez 30 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (w czasie nakładania masy na spody możemy przewietrzyć piekarnik, żeby się ochłodził).
Podajemy na ciepło, ale smakuje też na zimno jako drugie śniadanie w pracy.



czwartek, 8 maja 2014

Lody jagodowe z sosem toffi

Dziś przepis na kolejne lody domowe. Banalnie prosty, a lody są przepyszne (na szczęście to nie jest moje odosobnione zdanie). W zależności od ilości owoców w stosunku do kremówki możemy uzyskać lody bardziej sorbetowe albo śmietankowe - co, kto lubi. Poza sezonem korzystam z domowych przetworów - jagód zamkniętych w słoiku i już nie dodaję więcej cukru.


Lody:
- jagody wraz z syropem 300 g (w sezonie 300 g jagód zasypać syropem cukrowym przygotowanym ze 100 ml wody i 100 g cukru, całość gotować przez 15 minut)
- śmietanka kremówka od 200 - 400 ml

Jagody zblendować na gładką masę, schłodzić w lodówce (szczególnie ważne przy używaniu świeżych jagód!!). Do masy dodać śmietankę kremówkę, wymieszać. Przelać do maszyny do lodów albo do pudełka i mrozić co jakiś czas mieszając. Im więcej kremówki tym lody będą gładsze i bardziej aksamitne.

Sos toffi:
- 100 g cukru brązowego dark muscovado (to ten najciemniejszy)
- 50 g masła
- 100 ml kremówki

Cukier rozpuścić w garnuszku, gdy całkowicie się rozpuści dodać śmietankę. Wymieszać do połączenia składników, pogotować do zgęstnienia masy. Na koniec dodać masło. Wyśmienity zarówno na ciepło jak i na zimno.



wtorek, 6 maja 2014

Domowy chlebek z dodatkami

Danie można nazwać również wytrawną babką. W mojej wersji użyłam zbyt mało składników/ciasta w stosunku do wielkości formy. Babka byłaby wówczas wyższa.

- 300 gram mąki pszennej,
- 4 jajka,
- 150 ml mleka,
- 100 ml oliwy z oliwek,
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
-  100 gram wędliny,
- 50 gram pomidorów suszonych w zalewie,
- 50 gram żółtego sera,
- rozmaryn świeży, bazylia świeża,
- sól, pieprz.

Suche składniki wymieszać osobno, mokre osobno. Suche dodać do mokrych, dodać dodatki, tj. ser, pomidory i wędlinę. Masę przełożyć do formy babkowej lub keksówki wysmarowanej masłem i obsypanej mąką.

Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, piec przez ok 40 min, sprawdzać metodą patyczka jak każde ciasto (suchy patyczek= gotowe). Wystawić z piekarnika, odczekać jakiś czas aż lekko przestygnie. Wyjąć z formy.

W czasie śniadania wielkanocnego domownicy stwierdzili, że chlebek dobrze smakuje ze zwykłym masłem i.... i starczy:)
Smacznego!